Nadmiernie wysokie dawki oraz

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Nadmiernie wysokie dawki oraz

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, bo wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w rzeczywistości ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, fungicydy w pszenicy zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na koronne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Karpeta 2019-10-06

Wczas wezwałem Hanię o grabę, przetrwał połknięty spośród beztroską plus po ślubie wywiózł ją do Warszawy, gdzie wziął bazę w Kręgu Pospolitym Armia Krajowego.

Top